Zespół
01. Co to jest sXe / Czy zespół jest sXe?
02. W jaki sposób mogę się skontaktować z zespołem?
03. Jak wymawiać i odmieniać imię wokalisty AFI? ;)

Płyty i ich wydania:
01. Czy pojawiły się jakieś błędy w pisowni utworów na poszczególnych płytach?
02. Gdzie mogę kupić Clandestine?

Utwory
01. Kto śpiewa w refrenie Transference?
02. Czy jest jakaś różnica między dwoma utworami Now the World?
03. Czy Davey naprawdę mówi "scuking" w Death of Seasons?

Nagrania video
01. Co to za piosenka, którą słychać na początku In the Studio videos?

Pozostałe
01. Co to jest Despair Faction?


Zespół

01. Co to jest sXe / Czy zespół jest sXe?

       sXe to skrót od Straight Edge ["prosta krawędź" - przyp. Imm]. Pojęcie to obejmuje styl życia, osobiste przekonania, filozofię i subkulturę, która jest blisko powiązana z muzyką hardcore punk. Straight edge-owcy powstrzymują się od pobudzających używek (m.in. alkoholu, kofeiny, marihuany, tytoniu) oraz rozwiązłości seksualnej. Niektórzy również nie biorą lekarstw i/lub praktykują weganizm (powstrzymywanie się od używania produktów pochodzenia zwierzęcego).

       sXe rozwinął się jako odłam sceny hardcore/punk wczesnych lat osiemdziesiątych. Termin ten został wymyślony przez Iana Mackaye [Minor Threat].

       Ludzie wyznający światopogląd sXe umieszczają na swoich dłoniach znaczek "X" (zobacz m.in. teledysk AFI do The Leaving Song Part 2). To nie jest jakiś tam przejaw mody, więc nie można się tym symbolem bezmyślnie posługiwać.

       sXe rozprzestrzeniło się na całym świecie, ale bardziej popularne jest w dobrze rozwiniętych ekonomicznie krajach. Mimo, że straight edge-owcy raczej nie wypowiadają się ściśle o swych przekonaniach politycznych, niektórzy z nich popierają anarchizm, socjalizm i ateizm.

       Jeśli chodzi o AFI, światopogląd sXe wyznają Davey Havok i Jade Puget, jednakże cały zespół nie jest "straightedgeowy".

-----

02. W jaki sposób mogę się skontaktować z zespołem?

       Najszybszym sposobem jest dołączenie do Despair Faction i zadanie pytania na Oficjalnym Forum Grupy w dziale "Ask AFI". Całkiem prawdopodobne, że Ci odpowiedzą w stosunkowo niedługim czasie.

       Dawniej można było napisać na adres:

A F I
PO Box 4522
Berkeley, CA 94704
USA

       W celu uzyskania odpowiedzi, trzeba było koniecznie wysłać zaadresowaną na siebie kopertę ze znaczkiem. UWAGA! Kilka miesięcy temu Davey powiedział, że SKRZYNKA ZOSTAŁA ZAMKNIĘTA. Nie wiadomo, czy od tego czasu ją otworzyli. Jeżeli bardzo zależy Ci na kontakcie z zespołem, na naszym polskim Forum co jakiś czas organizujemy zbiorowe akacje urodzinowe -- fani AFI zrzucają się na prezent dla danego członka zespołu, wysyłamy im również własnoręcznie zrobione kartki z życzeniami. Wiemy, że te paczki na pewno do nich dochodzą, bo nie raz już dostaliśmy od któregoś z nich osobiste podziękowania. Tak więc obserwuj uważnie Forum, mniej-więcej na dwa miesiące przed daną datą urodzin, a być może załapiesz się do projektu! ;-)

       Zespół nie ma adresu mailowego przeznaczonego do korespondencji z fanami.

-----

03. Jak wymawiać i odmieniać imię wokalisty AFI? ;)

      Davey czytamy "DEJWI" :), tak więc odmiana tego imienia w języku polskim będzie wyglądała następująco: Davey'ego (Dejwiego), Davey'emu (Dejwiemu), Davey'm (Dejwim), itd.


Płyty i ich wydania

01. Czy pojawiły się jakieś błędy w pisowni utworów na poszczególnych płytach?

       Tak, nawet kilka. Jednym z przykładów jest tytuł Synesthesia - na oficjalnym wydaniu płyty został źle napisany - jako "Synthesthesia". Innym przykładem jest Reiver's Music, który uzyskał aż trzy różne wersje pisowni: "Reivers' Music, "Reivers Music" oraz "Reiver's Music. Na kompilacji Short Music for Short People również pojawił się tytuł z błędem - "Hearts Frozen Soil Sod Once More by the Spring of Rage Despair and Hopelessness" zamiast Hearts Frozen Solid, Thawed Once More by the
Spring of Rage, Despair, and Hopelessness
.

02. Gdzie mogę kupić Clandestine?

       Chyba jedyną możliwością nabycia tej płyty jest zakup na zagranicznym eBay-u. Średnia cena, za którą można wejść w posiadanie Clandestine to około 50 dolarów.


Utwory

01. Kto śpiewa w refrenie Transference?

       Odpowiedź brzmi: Hunter ;).

-----

02. Czy jest jakaś różnica między dwoma utworami Now the World?

       Tak. Po pierwsze Now the World na płycie 336 to nie demo, ale oryginał. Na Sing the Sorrow tekst tego utworu został nieznacznie zmieniony i jest to zupełnie nowe nagranie.

-----

03. Czy Davey naprawdę mówi "scuking" w Death of Seasons?

       Nie, mówi "fucking" ;). Zostało to zmienione na "scuking" (a częściej na "****ing") w książeczce do Sing the Sorrow, żeby uniknąć naklejki "parental advisory" ["pod nadzorem rodziców" - przyp. Imm] na okładce albumu.


Nagrania video

01. Co to za piosenka, którą słychać na początku In the Studio videos?

       To Now the World dostępne w wersji z albumu Sing the Sorrow.


Pozostałe

03. Co to jest Despair Faction?

       Despair Faction to oficjalny fan club AFI, założony w kwietniu 2002 roku. Gromadzi on fanów z całego świata (liczy ich obecnie około 25 000).

       W lipcu 2001 roku przed wydaniem płyty Art. Of Drowning oficjalna strona AFI urządziła konkurs. Fani mieli wymyślić nazwę dla przyszłego fan clubu grupy. Nadesłano ponad 4000 propozycji, ale zespół wybrał "Despair Faction" - nawiązanie do piosenki The Despair Factor. Rok później ta sama oficjalna strona ogłosiła oficjalne otwarcie clubu.

       Członkowie clubu ciągną różne korzyści z uczestnictwa w nim - np. gratisowe gadżety z zespołem po zapisaniu się, czy bilety za udział w konkursach. Dostają też możliwość kupna różnych rzeczy w przedsprzedaży i atrakcyjne wejściówki na występy ;).

       Największą jednak korzyścią wypływającą z bycia w Despair Faction jest udział w ekskluzywnych wydarzeniach tyczących się AFI. Klubowicze mogą np. brać udział w próbie zespołu przed występem i spotkać się z nim osobiście, zdobyć autografy i porobić zdjęcia (takie spotkanie trwa zwykle od pół godziny do godzinki). Jest to nagroda w konkursie organizowanym przez grupę na kilka dni przed planowanym koncertem w danym mieście.

       Innym ośrodkiem zainteresować klubowiczów Despair Faction jest Oficjalne Forum Dyskusyjne AFI, a zwłaszcza dział "Ask AFI", gdzie mogą oni zasypywać pytaniami poszczególnych członków grupy ;).

       Prowadzeniem Despair Faction zajmują się w głównej mierze starzy przyjaciele AFI, ich obsługa, najbardziej zagorzali fani oraz sam zespół. Jake ("Fritch") oraz Gavin to trzon fan clubu.

Ciekawostki ;):

- Członków DF można usłyszeć w piosence Miss Murder na albumie Decemberunderground

- Kiedy DF rozpoczynało rejestrację fanów blisko stu z nich otrzymało promocyjne fotki z autografami AFI i członkowską paczuszkę ;)

- Członkowie DF otrzymują bezpłatną elektroniczną kopię każdego numeru wydawanego przez club fanzinu - Under the Rose; można w nim znaleźć m. in. muzykę, którą zespół poleca oraz wywiady z przyjaciółmi AFI (np. z Nickiem 13 z Tiger Army czy z Robem Astonem z The Transplants)


Link do The Despair Faction: http://despairfaction.com

Komentarze *

Opcja komentarzy została wyłączona dla tego artykułu.